Børnevalget 2025 er i gang

Billede: Danmarks Biblioteksforening
De voksne går til valg - og det gør børnene også! Indtil 18. november kan alle børn op til 12 år deltage i Børnevalget og stemme blandt ti nominerede børnebøger.
Date
Tid
00:00 - 00:00
Sted
Fredericia Bibliotek og Taulov Bibliotek - - I den betjente åbningstid

Indtil 18. november 2025 kan alle børn gå på det lokale børnebibliotek og stemme blandt 10 nominerede børnebøger. Afstemningen finder sted på børnebiblioteker over det meste af landet. 

I Fredericia kan du stemme på Fredericia Bibliotek og Taulov Bibliotek fra den 27. oktober til og med den 18. november kl. 17.00.

Se hvem du kan stemme på og hvor du kan stemme her
 

Børnevalget fungerer som et skridt på vejen til børnenes demokratiske dannelse, ved at give dem en smag af, hvad demokrati og afstemninger går ud på.

 

Arrangeret af Danmarks Biblioteksforening og Ballerup Bibliotekerne i samarbejde med folkebiblioteker over hele landet.